1. Objevte Toyotu
  2. Novinky
  3. Parasportovec roku David Kratochvíl: Mistrem světa v 15 letech
10.4.2024

Parasportovec roku David Kratochvíl: Mistrem světa v 15 letech

V roce 2023 se nevidomý plavec David Kratochvíl v pouhých 15 letech stal mistrem světa a dvojnásobným světovým rekordmanem. Zajistil si tak účast na paralympiádě v Paříži a my už se nemůžeme dočkat, co tam ukáže. Není proto divu, že se včera také stal Parasportovcem roku 2023. 

Kvůli svému hendikepu potřebuje nevidomý plavec David Kratochvíl v průběhu závodu pomoc svého trenéra. Ta spočívá v jemném poklepu hůlkou na hlavu ve chvíli, kdy se David blíží na konec bazénu. O svých výsledcích se dozví vždy až v okamžiku, kdy vyleze z vody a někdo mu je prozradí.

Přesně tak to probíhalo i při dramatickém závodě na loňském mistrovství světa v Manchesteru, kdy se dlouho držel šestý a zlato vybojoval prakticky až v posledních metrech. „Nevěděl jsem, jak jsem dopadl. Až taťka mi řekl výsledek. Nadšením jsem křičel přes celý bazén,“ popisoval Kratochvíl svůj úspěch. Talentovaný plavec se tak rázem stal žhavým želízkem v ohni i pro další mezinárodní akce, cenné kovy může přidat už na dubnovém ME na Madeiře a hlavně na samotné paralympiádě v Paříži.

Na kontě přitom má také dva světové rekordy, které zaplaval loni v březnu v italském Lignanu během závod světové série WPS, kde také splnil limity pro účast na zmíněném světovém šampionátu i na paralympiádě v Paříži. Nejrychlejším na světě se tu v pouhých patnácti letech stal v plavání na 200 m a 50 m znak.

Právem se tak stal parasportovcem roku 2023. „Když jsme na vyhlášení jeli, čekal jsem třeba tak sedmé místo, tohle vůbec ne. Je to neuvěřitelné, opravdu jsem to vůbec nečekal, děkuju moc všem,“ zářil Kratochvíl.

David je také jedním ze sportovců, kteří se stali součástí olympijské kampaně automobilky Toyota, v níž vystupují olympionici a paralympionici bok po boku.

Další zajímavosti ze světa Toyota v magazínu Toyota Life